top of page
 • MeetFit

Martwy ciąg – ćwiczenie, które robisz codziennie!


Wykonujemy go, gdy podnosimy zgrzewkę wody w markecie, wyjmujemy dziecko z wózka czy też, gdy musimy dźwignąć torbę z zakupami. Poprawnie wykonywany ma wiele zalet, lecz gdy nie bierzemy pod uwagę prawidłowej techniki, odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy, najczęściej kończy się bólem pleców bądź niepotrzebnymi kontuzjami.


Dlaczego warto robić martwy ciąg?

 1. Poprawia postawę: martwy ciąg wzmacnia mięśnie z grupy kulszowo-goleniowej, które mogą rzutować na odcinek lędźwiowy, wzmacnia też mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha oraz pleców, co w znaczącym stopniu wzmacnia gorset mięśniowy, który pomaga ustabilizować tułów.

 2. Buduję siłę mięśniową oraz ogólną sprawność: dzięki czemu chętnie jest wykorzystywany w treningu sportowców oraz osób nakierowanych na cel siłowy.

 3. Pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej: generując dodatkowy wydatek energetyczny.

 4. Uczy podnosić przedmioty z podłogi: ważne, a tak często zapominane! Martwy ciąg wyrabia nawyk poprawnego podnoszenia torby z zakupami, dziecka czy też zgrzewki wody w markecie! Przydaje się w życiu codziennym.

 5. Kształtuje sylwetkę: martwy ciąg angażuje m.in. mięśnie pośladkowe, dzięki czemu ujędrnia oraz pomaga w uzyskaniu pięknego kształtu pośladków.

Pamiętaj, jeżeli Twoja technika wykonywania tego ćwiczenia nie będzie poprawna, to zamiast wspomnianych korzyści możesz doprowadzić w najlepszym wypadku do bólu pleców. Najczęściej powtarzane błędy to:

 • zaokrąglone plecy,

 • zbyt duży ciężar,

 • unoszenie głowy do góry,

 • zła rozgrzewka lub co gorsza jej brak,

 • złe ustawienie ciała.

 
274 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page