top of page
  • MeetFit

Jak krok po kroku wrócić do aktywności fizycznej po porodzie


Powrót do aktywności po ciąży zaczynamy już w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli chcemy, aby odbywało się to w bezpieczny i zdrowy sposób, potrzebny jest czas, zrozumienie swojego ciała i procesów w nim zachodzących. Pośpiech jest tu zdecydowanie niewskazany.


W czasie połogu (8 tyg. SN, 12 tyg. CC) nie ćwiczymy, nie trenujemy i nie forsujemy się. Należy mieć to na uwadze szczególnie 2 tygodnie po porodzie. Powrót do aktywności zaczynamy powoli od aktywacji mięśni, stymulujemy je do pracy i dajemy im bodziec.


Ćwiczenia, które zaczynamy zaraz po porodzie muszą być proste, ich zadaniem jest pomóc nam wstać z łóżka i lepiej się czuć. Ważna jest jak najwcześniejsza pionizacja, która powinna się odbywać z pozycji leżenia na boku i siadu.


Pierwsze ćwiczenia są typowo rehabilitacjne, dobrze jest je wykonać zanim wstanie się z łóżka. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w leżeniu na plecach:


- ruchy głową w prawo i lewo,

- wciskanie głowy w poduszkę,

- przesuwanie pięty po łóżku do pośladka na przemian,

- ściskanie pośladków,

- ściskanie zgiętych kolan,

- oddychanie przeponowe - żebrowe,

- nogi proste i ruchy stopami - krążenia, zgięcia, wyprosty stóp,

- wciskanie łokci w materac,

- krążenia nadgarstkami.


To proste, ale bardzo ważne elementy bezpiecznego, przyjemnego i efektywnego powrotu do aktywności fizycznej po ciąży.


 

#ciąża#aktywnaciąża#powrótdoaktywnościfizycznej#powrótdoaktywnościpociąży#ćwiczeniapoporodzie#aktywnyporód#poporodzie#aktywnamama#zdrowie#zdroweciało#fizjoterapia#fizjoterapuetaradzi#ćwiczenia#zdroweciałozdrowyduch

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page