top of page
  • MeetFit

Masaż klasyczny czy sportowy - który wybrać?



Zastanawiasz się nad masażem klasycznym lub sportowym i nie wiesz, który z nich byłby dla Ciebie najlepszy? Oto kilka słów od naszego masażysty na temat masażu klasycznego i sportowego.


W gabinecie pacjenci bardzo często pytają, jaka jest różnica pomiędzy masażem klasycznym a sportowym. Czy masaż sportowy jest przeznaczony tylko dla zawodowych sportowców? Masaż sportowy z definicji jest formą oddziaływania na organizm sportowca za pomocą bodźców mechanicznych, ale czy to oznacza, że osoba nieuprawiająca sportu nie może być w ten sposób masowana?


Zarówno w masażu klasycznym jak i sportowym stosuje się podobne techniki i chwyty, ale na tym podobieństwa się kończą. Masaż sportowy jest bardziej intensywny, zabieg może być momentami bolesny i lepiej sprawdzi się u pacjentów pracujących fizycznie dlatego, że zazwyczaj mają oni więcej tkanki mięśniowej, która wymaga odżywienia . Masaż sportowy przyśpiesza regenerację mięśni, ścięgien i więzadeł, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz zwiększa zakres ruchu. W każdej dyscyplinie sportowej masaż sportowy będzie się skupiał na innych partiach mięśniowych, a techniki wykorzystywane w masażu będą różniły się w zależności od etapów treningu czy zawodów sportowca. Jeśli uprawiasz sport zawodowo lub amatorsko i zależy Ci na szybszej, lepszej regeneracji i zwiększeniu swojej wydajności, ten masaż będzie dla Ciebie.


Masaż klasyczny jest bardziej uniwersalny. Podczas masażu pacjent nie powinien odczuwać bólu, ale ten może pojawić się po zabiegu. Masaż klasyczny jest mniej intensywny i raczej przeznaczony dla osób, których dolegliwości bólowe wynikają z braku ruchu lub przemęczenia pracą, również siedzącą, dobrze się sprawdzi u osób zestresowanych, ponieważ przy ciągłym stresie nasze mięśnie mimowolnie się napinają i jeśli to napięcie występuje dłuższy czas, niezbędna jest relaksacja i rozluźnienie mięśni. Odżywienie i nadanie sprężystości tkankom, poprawienie przepływu krwi i limfy oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych to główne cele masażu klasycznego.


Podsumowując, masaż klasyczny i sportowy mogą mieć zastosowanie u każdego. Jednak decyzję, jaki masaż będzie lepszy, podejmuje masażysta. U osób mniej aktywnych z siedzącym trybem życia lepszym rozwiązaniem jest masaż klasyczny. Natomiast osoby z dużą ilością tkanki mięśniowej i pracujących fizycznie lub uprawiających sport lepszy może okazać się masaż sportowy.

 

#bólekręgosłupa#bólpleców#bólkręgosłupa#jakzapobiegaćbolowikręgosłupa#zapobieganiebólomkręgosłupa#leczeniebólukręgosłupa#kręgosłup#zdrowykręgosłup#zdrowie#zdroweciało#zadbajoswójkręgosłup#mocnykręgosłup#silnykręgosłup#fizjoterapia#fizjoterapuetaradzi#masaż#masażysta#ćwiczenia#zdroweciałozdrowyduch#ćwiczenianakręgosłup#bólgłowy#bólszyi#masażklasyczny#masażsportowy#masażklasycznyczymasażsportowy#jakimasażwybrać#masażdlasportowców#masażregeneracyjny#regeneracja#rozluźnieniemięśni

254 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page